MENU

 

Adresa Odsjeka: Poljička cesta 35, 21000 Split

 

Pročelnica Odsjeka:
izv. prof. dr. sc. Ana Torlak
 
Tajnica Odsjeka:
Margareta Vukojević, prof.
tel: 021/545-584
 
Studentska služba:
telefon: 021/545-542

 

Odsjek za povijest umjetnosti djeluje od ak.god. 2005/2006. U fokusu svojeg interesa ima bogatu umjetničku baštinu Splita i Dalmacije, gdje blizina i pristupačnost djela graditeljskog naslijeđa te brojnih institucija izraslih iz duge tradicije proučavanja, zaštite i obnove baštine predstavljaju osnovu djelovanja Odsjeka.

U skladu s izraženim društvenim potrebama, Odsjek za povijest umjetnosti obrazuje stručnjake koji će biti u stanju odgovoriti na potrebe razvoja temeljenog na odgovornom i kreativnom tumačenju umjetničke i kulturne baštine, kao i stručno komunicirati o svom trenutnom društvenom i kulturnom okruženju kroz teorijsko-praktična znanja stečena na studiju.


Djelatnici i predmeti

Redoviti profesor u trajnom izboru

prof. dr. sc. Željko Peković Email Kabinet Odsjeka
prof. dr. sc. Ivana Prijatelj Pavičić Email Kabinet Odsjeka

Izvanredni profesor

izv. prof. dr. sc. Vedran Barbarić Email 224A
izv. prof. dr. sc. Ivana Čapeta Rakić Email  
izv. prof. dr. sc. Silva Kalčić Email  
izv. prof. dr. sc. Dalibor Prančević Email 220
izv. prof. dr. sc. Ana Torlak Email  

Viši predavač

v. pred. Kristina Babić Džaja Email  

Asistent

Frane Prpa Email 224A

Ostali

mag. archeol. Slavica Bošnjak Email  

Studiji

PRIJEDIPLOMSKI DIPLOMSKI

Prijediplomski studij povijesti umjetnosti osmišljen je kako bi studente upoznao s temeljnim pojmovima i konceptima umjetničkog djelovanja kroz povijest, umjetničkim fenomenima i značajkama današnjeg doba te obučio povjesničare umjetnosti sa osnovnim znanjem potrebnim za nastavak studija povijesti umjetnosti ili srodnih znanstvenih područja.

Osim temeljne nastave u učionici, program uključuje i terensku nastavu gdje se koriste mogućnosti podučavanja na primjerima izvorne umjetničke građe, često dostupne u svojem izvornom ambijentu. Program traje šest semestara i organiziran je kao dvopredmetni studij. Studenti po završetku studija i stjecanju 180 ECTS bodova stječu titulu prvostupnika (BA) povijesti umjetnosti i odgovarajuću titulu iz druge odabrane studijske grupe.

 Diplomski studij povijesti umjetnosti nastavničkog je smjera, no svojim predmetnim rasponom otvara mogućnosti profesionalnog usmjeravanja i prema muzejsko-galerijskom sektoru, konzervatorskim zavodima, ustanovama u kulturi i turizmu, znanstvenoj i stručnoj publicistici.

Studenti se tijekom studija, pored stjecanja pedagoških, didaktičkih i metodičkih znanja potrebnih za izvođenje nastave, upoznaju s problematikom proučavanja složenijih fenomena iz polja povijesti umjetnosti i načinima njihova podučavanja u nastavnom procesu.

Program traje četiri semestra te je organiziran kao dvopredmetni studij. Studenti po završetku studija i stjecanju 120 ECTS bodova stječu titulu diplomiranog magistra edukacije povijesti umjetnosti (mag.hist. art.) i odgovarajuću titulu iz druge odabrane studijske grupe.


Dokumenti

STUDIJSKI PROGRAMI

Korisne poveznice

10.09.2024

Online knjiga "U potrazi za izgubljenim: antički spomenici Salone u povijesnim vrelima od X. do XIX. stoljeća" autorice doc. dr. sc. Ane Torlak

Iznimna nam je čast i zadovoljstvo obavijestiti vas da je objavljena e-knjiga "U potrazi za izgubljenim: antički spomenici Salone u povijesnim vrelima od X. do XIX. stoljeća" autorice doc. dr. sc. Ane Torlak.

Online knjiga dostupna je na poveznici.

Sažetak knjige:

Premda je manji dio urbanog tkiva Salone arheološki istražen, otkrivene su monumentalne građevine poput amfiteatra, teatra, hramova, termalnih i stambenih objekata. Navedeni objekti bili su ukrašeni arhitektonskim skulpturama, zidnim slikarijama i podnim mozaicima, a nerijetko i skulpturama različitih vrsta. S obzirom na nezavidan postotak istraženog prostora, dragocjena je svaka natuknica o nalazima, što dovodi do različitog obujma opisa pojedinih spomenika. Zbog obilne građe i dugog vremenskog razdoblja razvoja grada, ova je studija usmjerena na pregled, lociranje i usustavljivanje antičkih spomenika grada i odnos prema njima do uspostave sustavnih istraživanja Arheološkog muzeja u Splitu. Uz izvore koji govore o pokretnoj građi, u ovoj su studiji obrađeni i izvori koji donose podatke o pojedinim lokalitetima. Paralelnim istraživanjem i dokumentiranjem spomeničke građe te uvidom u povijesne promjene mjesta na kojima su ti spomenici nastajali, pruža se dijakronijski uvid i svojevrsna povijesna rekonstrukcija prostora. Osobit naglasak stavljen je na spomenike zabilježene u različitim izvorima, a koji danas nisu dostupni. Donijeti su i prikazi lokaliteta kroz različita vrela kako bi se rekonstruirao proces promjena na tim prostorima tijekom stoljeća. U ovoj se studiji prati i formiranje predodžbe o nekada slavnom gradu te zajednička mjesta u opisima kod putopisaca u tekstualnom i vizualnom obliku. Putopisna književna forma, pogodna za kombinirano korištenje znanstvenog i poetskog izričaja, tekstualnog i vizualnog materijala, pruža obilje podataka za proučavanje spomenika i prostora.

Popis obavijesti